[-]
Wyszukiwarka RC

Odpowiedz 
Uzupełniacie żelazo
Autor Wiadomość
pati Offline
Użytkownik

Reputacja: 61
Liczba postów: 366
Wątków: 16

Uzupełniacie żelazo
Hej napewno wszyscy pamietamy zeby brać witaminy, minerały , potas ,magnez a czy wiecie jak ważne jest żelazo ja nie wiedziałm dopóki nie trafiłam pod kroplówke z niedoborem żelaza po cało nocnej imprezie
PoradnikZdrowie.pl > Żywienie > Zasady żywienia > Żelazo a zdrowie. Jaką rolę w organizmie pełni żelazo?
Żelazo a zdrowie. Jaką rolę w organizmie pełni żelazo?

2komentarze
Autor: Monika Majewska
Żelazo to jeden ze składników mineralnych, którego nie może zabraknąć w diecie, gdyż bez niego organizm nie będzie prawidłowo funkcjonować. To właśnie jego niedobór jest odpowiedzialny m.in. za anemię. Jakie rolę w organizmie pełni żelazo? W jakich produktach można je znaleźć? Jakie są normy spożycia?

Żelazo to jeden z pierwiastków mineralnych, a więc substancja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak ten nie potrafi produkować żelaza, w związku z tym musi być ono dostarczane w odpowiednich ilościach z pożywieniem każdego dnia. Po dostarczeniu do organizmu żelazo jest wchłaniane w dwunastnicy. Następnie we krwi wiąże się z transferyną - białkiem, które transportuje żelazo do szpiku kostnego, śledziony i wątrobie, przy czym najwięcej tego pierwiastka jest zmagazynowane w tym ostatnim narządzie. W razie utraty krwi zapasy żelaza, które znajdują się w tych narządach, są wykorzystywane w celu produkcji hemoglobiny.

Żelazo – jaką rolę pełni w organizmie?
W organizmie człowieka znajduje się od 4 do 5 gramów żelaza. Większość (około 70 proc.) występuje przede wszystkim w hemoglobinie - białku (i jednocześnie barwniku krwi), które umożliwia pobieranie tlenu w płucach i oddawanie go w tkankach. Z kolei w szpiku kostnym żelazo jest wykorzystywane w procesie tworzenia krwinek czerwonych.

Poza tym żelazo jest składnikiem mioglobiny – białka występującego w mięśniach (zbliżonego w budowie chemicznej do hemoglobiny), które umożliwia mięśniom pobieranie z krwi niezbędnego do ich pracy tlenu.

U mnie zaczeło się tak że miałam problem z odechem jak by organizm zapomniał jak ma oddychac rece mi zdrętwiały miałam problem z chodzeniem takie sa objawy niedoboru żelaza
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wtorek, Kwiecień 2017 16:53 przez pati.)
Wtorek, Kwiecień 2017 16:42
Odpowiedz cytując ten post
R E K L A M A

daagla01 Offline
Użytkownik

Reputacja: 12
Liczba postów: 140
Wątków: 11

RE: Uzupełniacie żelazo
w sumie to ziamiast zelaza Krystyna w Tobie plynela xd
Wtorek, Kwiecień 2017 16:55
pati Offline
Użytkownik

(Wtorek, Kwiecień 2017 16:55)daagla01 napisał(a):  w sumie to ziamiast zelaza Krystyna w Tobie plynela xd
Krystyna , Jack Daniels tez tam był Oczko
Wtorek, Kwiecień 2017 16:58
Leginista Offline
Użytkownik

Reputacja: 8
Liczba postów: 129
Wątków: 21

Więcej było żreć Duży uśmiech więcej! Duży uśmiech

Warto przed zabawą zrobić kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim uzupełnić wszelkie witaminy i minerały w organizmie. Można zjeść dużą ilość owoców i warzyw, do tego porządny posiłek gdzie dostarczymy sobie dużo białka, węglowodanów i innych niezbędnych rzeczy do funckjonowania organizmu. Dobrze się nawodnić np. wodą z miodem, miętą i szczyptą soli i być wypoczętym. Wtedy można zacząć zabawę i dużo z nas nie zejdzie, a jeśli ktoś kiepsko się odżywia to będzie lipa. Warto pić świeże soki z owoców i warzyw. Mam sokowirówkę i to jest coś co każdy z nas powinien mieć to w domu. Uwierzcie mi po całej nocnej zabawie wypić kilka szklanek soków z różnych owoców i warzyw da nam nowe życie już po 30 minutach Duży uśmiech szybko się wchłaniają witaminy i minerały i obejdzie się bez szpitali i nawet zwały bo najczęściej niedobór witamin jest powodem zwały Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Sobota, Lipiec 2017 22:19 przez Leginista.)
Sobota, Lipiec 2017 22:09
xefenis™ Niedostępny
Moderatorzy

Reputacja: 230
Liczba postów: 1,410
Wątków: 140

Heh fakt ale wątróbka z cebulą pomoże xd

[Obrazek: 289h9ux.gif]

Wóda i nosy i wóda i trawa i wóda od nocy do rana

Znowu słuchałem Nirvany, ,,Something in the way” Cobaina

Jeśli wstanę w środku nocy to pozwolisz mi wyjść?
Jeśli nie powiem, że wrócę albo, że wrócę kiedyś?
Machniesz ręką i pozwolisz szybko żyć
Czy może jestem zbyt cenny dla Ciebie?

Pomogłem to wiesz co dalej Uśmiech

............ \/
Sobota, Lipiec 2017 22:27
madhead Offline
Użytkownik

Reputacja: 129
Liczba postów: 1,062
Wątków: 41

(Sobota, Lipiec 2017 22:27)xefenis napisał(a):  Heh fakt ale wątróbka z cebulą pomoże xd

GOLONKA Anioł

[Obrazek: tumblr_mxxaan0ESg1sqt14jo1_500.gif]
Niedziela, Lipiec 2017 02:54
Suri-sai Offline
Użytkownik

Reputacja: 149
Liczba postów: 363
Wątków: 102

Wątróbka to całkiem niezły pomysł.
Ktoś gdzieś pisał, że z produktów pochodzenia zwierzęcego żelazo jest lepsze (dwuwartościowe, jak w hemoglobinie) niż w produktach roślinnych (trójwartościowe). Chyba na stopień wchłaniania też ma to jakiś wpływ.

~*~Dobre rady dla dobra społeczności publikuję na licencji GPL.~*~
Sobota, Lipiec 2017 19:50
pati Offline
Użytkownik

Ja muszę jedynie czerpać żelazo z tabletek bo z mięcha to tylko kurak i schab Oczko
Sobota, Lipiec 2017 19:54
Suri-sai Offline
Użytkownik

Reputacja: 149
Liczba postów: 363
Wątków: 102

Przy większych niedoborach to i tak bez tabletek się nie obędzie.
Problem z niedoborami ogólnie jest taki, że jak coś jest już wykrywalne w krwi, to znaczy, że brak jest naprawdę spory. No, chyba, że to są substancje, które głównie znajdują się we krwi. Bo jak to coś, co w większości występuje wewnątrzkomórkowo, to można to tracić, czuć się coraz gorzej, mieć niezidentyfikowane objawy, a wyniki krwi jeszcze ok. I to bardzo paskudna sytuacja, bo ciężko wtedy się domyślić, czego brakuje.

~*~Dobre rady dla dobra społeczności publikuję na licencji GPL.~*~
Sobota, Lipiec 2017 20:02
pati Offline
Użytkownik

JA trafiłam pod kroplówke a objawy problem z oddychaniem drętwienie rąk , problem z chodzeniem,
Wiec teraz do codziennych dawek tabletek dokładam kapsulke magnezu
Sobota, Lipiec 2017 20:41
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości